VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMTday) to akcja, która od sześciu lat odbywa się w ostatni piątek września. Ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W naszej szkole przyłączyliśmy się do tej akcji już po raz drugi. 
W ubiegłym roku skupialiśmy się na pracy w grupach rozwiązując zadania z zakresu działań na liczbach z wykorzystaniem tabliczki mnożenia. W tym roku szkolnym akcję przeprowadzaliśmy w ramach przedmiotu statystyka, pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Do wykonania mieliśmy projekt, którego efektem miały być prace dotyczące poziomu znajomości tabliczki mnożenia. W tygodniu poprzedzającym WMTday, poza przygotowaniem gazetki ściennej o różnych metodach mnożenia, ogłosiliśmy informację, iż 30 września patrole egzaminacyjne złożone z uczniów naszej klasy będą przepytywać chętnych uczniów oraz pracowników szkoły. Przygotowaliśmy również zagadki i łamigłówki matematyczne.

Podzieliliśmy się na grupy, które po wykonaniu wstępnych przygotowań, rozdzieleniu zadań wśród uczestników, przemierzały szkolne korytarze i sprawdzały tabliczkową wiedzę koleżanek, kolegów i pracowników szkoły. Wszyscy, którzy poprawnie odpowiedzieli na pięć pytań, otrzymywali certyfikat MT EXPERT. W statystyce ten etap nazywamy zbieraniem danych. Część grup, poza przepytywaniem uczniów szkoły, nauczycieli oraz pracownicy szkoły, włączyła do analizy również dane zebrane od  innych osób, np. przechodniów spotkanych w drodze do i ze szkoły. Następnie dokonywaliśmy w grupach analizy wyników oraz przedstawialiśmy je na wykresach. Po dokonaniu analizy i zapisaniu wniosków efekty naszej pracy przedstawialiśmy opiekunowi grup – pani Joannie Zbierskiej. Prace zaprezentowaliśmy na gazetce ściennej.

Akcja udowodniła, że matematyka to nie tylko suche definicje i trudne zadania, ale również pasjonująca przygoda, którą może przeżyć każdy z nas:
Wśród ulic tysiąca, jest jedna uliczka,
A na tej uliczce jest jedna tabliczka.
Kto tędy przechodzi, ten nie bez zdziwienia
Spostrzega, że jest to tabliczka mnożenia.
Wanda Chotomska ,,Uliczka tabliczki mnożenia’’

Dziękujemy za zaangażowanie i życzymy dalszych iloczynowych sukcesów! 

Uczniowie klasy 2a

Galeria

wmt_16 certyfikat