Erasmus + „Innovations in Open Educaction” – spotkanie III

Trzecie spotkanie młodzieży w ramach projektu Erasmus+ „Innovations in Open Educaction”, ze względu na trudną sytuację w Turcji i prowadzone tam działania zbrojne oraz wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi, zamiast w tureckim  Bolvadin, odbyło się  w Polsce, w Krakowie.  

W  dniach 14.11-18.11.2016 roku  polska  grupa w składzie: Marianna Klecz, Zuzanna Somerfeld, Patrycja Jurczyk, Bartosz Bartczak, Jakub Domagalski, pod opieką Ewy Lambryczak i Moniki Polus,  wraz z przyjaciółmi z Rumunii i Włoch,  realizowała założenia projektowe. Wspólnie odkrywaliśmy historię miasta, jego tradycje i obyczaje. Odwiedziliśmy  Rynek Główny, by wysłuchać hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, odnaleźliśmy w Sukiennicach nóż z legendy o budowniczych wież Kościoła Mariackiego. Olbrzymie wrażenie zrobił na nas Zamek Królewski i miejsce koronacji naszych władców, Bazylika  archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Ze wzgórza wawelskiego podziwialiśmy panoramę miasta pod czujnym okiem smoka . Chłonęliśmy wiedzę w Collegium Maius-  najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spacerowaliśmy Plantami, minęliśmy Barbakan, by przejść przez Bramę Floriańską. Poczuliśmy atmosferę krakowskiego Kazimierza. Ponadto odwiedziliśmy Wadowice, miasto rodzinne Jana Pawła II i kosztowaliśmy słynnych kremówek papieskich. Zjechaliśmy również pod ziemię w  kopalni soli w Wieliczce.

Oddaliśmy hołd pomordowanym w Auschwitz-Birkenau.

Wieczorami, pogłębialiśmy przyjaźń, grając  w gry edukacyjne charakterystyczne dla każdego kraju. Rywalizowaliśmy, wykorzystując technologie mobilne, w grze miejskiej. Szkoliliśmy się, by stworzyć raport multimedialny z pobytu. Podczas Festiwalu Kultur każdy uczestnik opowiadał o swoim kraju.

Z Turcją spotkaliśmy się podczas telekonferencji. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę po Bolvadin, wzięliśmy udział w grze miejskiej, poznaliśmy ciekawe miejsca tego kraju, jego tradycje i obyczaje, by wziąć udział w quizie. Turcja przygotowała nam niezmiernie miłą niespodziankę. Młodzież zaśpiewała charakterystyczne piosenki dla krajów partnerskich,  dla  nas ” Szła dzieweczka do laseczka”.

Bardzo intensywnie spędziliśmy ten czas, rozwijając swe umiejętności językowe i komunikacyjne, ćwiczyliśmy wykorzystanie technologii mobilnych,  a także poznawaliśmy siebie nawzajem, uczyliśmy się otwartości i zrozumienia. Po prostu poznawaliśmy świat.

Notatkę prygotowała: Pani Małgorzata Bednarek

FullSizeRender(1)

Galeria