Otwarty wykład dla młodzieży „Po indeks z Pitagorasem”.

Wydział Matematyki i Informatyki UAM zaprasza do udziału w kolejnym z cyklu, ale pierwszym zdalnym, otwartym wykładzie dla młodzieży „Po indeks z Pitagorasem„.

Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 roku o godz. 12.00.

Wykład online będzie transmitowany na kanale YouTube: https://youtu.be/LpyTslvxzEc

Dr Bartłomiej Przybylski wygłosi prelekcję pod tytułem ,,Nauka o oszczędzaniu? Informatyka!

Streszczenie:

W każdej sekundzie miliony komputerów na całym świecie wykonują biliony (tysiące miliardów) operacji matematycznych, aby znaleźć odpowiedzi na — na pozór — proste pytania. Jak najszybciej dostać się z punktu A do punktu B z wykorzystaniem transportu publicznego? Jaka jest najmniejsza liczba kontenerów, które będą potrzebne, aby przewieźć towary o określonych wymiarach? Jak przydzielić zadania do serwerów w chmurze, aby jak najlepiej spożytkować ich pamięć i procesory? Znalezienie odpowiedzi na te pytania pozwala oszczędzić duże pieniądze, ale czy da się to zrobić łatwo? Czym się różnią pytania łatwe od trudnych i jak sobie radzić z tymi drugimi? Zapraszamy na fantastyczną podróż po świecie optymalizacji.

Odbywające się w bieżącym roku akademickim wykłady dla młodzieży będą współfinansowane z projektu ,,Matematyka ma MOC! – popularyzacja nauk matematycznych na WMiI UAM w Poznaniu”.