III miejsce w Drużynowych Szachach oraz najlepszy zawodnik na II szachownicy.

Brązowy medal w drużynowych szachach! 
19.11.2021 w Szkole Podstawowej nr 46 w Poznaniu odbył się Turniej Szachów Drużynowych w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Drużyna naszej szkoły po raz trzeci wzięła udział  tym wydarzeniu, w składzie:
– II Mateusz Żurawski (klasa 3PF)
– II+ Adam Dopierała ( klasa 3GE)
– IV Stanisław Walkowiak ( klasa 2A)
– bk Kasia Igielska ( klasa 1C)
W związku z sytuacją pandemiczną niektóre ze szkół przyjechały w osłabionych składach, a niektóre z nich całkowicie wycofały się z rozgrywek, w wyniku czego nasza szkoła pod względem rankingu na liście startowej znalazła się na wysokim 2 miejscu. W związku z tym nasi zawodnicy mieli wysokie oczekiwania co do końcowego rezultatu. 
Pierwsze dwie rundy przeszliśmy bardzo sprawnie wygrywając po 3-1 ze szkołami: III LO oraz Zespołem Szkół Łączności. W trzeciej rundzie ze względu na nasze dobre wyniki trafiliśmy na faworytów całego turnieju, VIII LO. Niestety musieliśmy uznać wyższość rywali. W 4 rundzie wróciliśmy na zwycięskie tory pokonując Zespół Szkół Budownictwa nr 1 ponownie wynikiem 3-1. 5 runda okazała się najważniejszą rundą całego turnieju, ponieważ to ta runda, jak się później okazało, była rundą decydującą w walce o 2 miejsce. Drużyną którą podejmowaliśmy było VI LO, po długiej i wyrównanej walce przegraliśmy minimalnym wynikiem 2,5-1,5 przez co nasze szanse w walce o czołowe miejsca zdecydowanie spadły. Na domiar złego w 6 rundzie podzieliliśmy się punktami remisując 2-2 z Technikum nr 19, przez co przed ostatnią 7 rundą wiedzieliśmy już, że nie jesteśmy w stanie dogonić pierwszych dwóch miejsc. Pozostała nam więc walka o 3 miejsce. Przed ostatnią rundą razem z 3 innymi szkołami mieliśmy tyle samo punktów, dlatego też nic nie było jeszcze przesądzone i aby mieć jakiekolwiek matematyczne szanse na podium, musieliśmy wygrać nasz mecz. Naszym ostatnim rywalem był Zespół Szkół Przyrodniczych, który rozbiliśmy 4-0! Pozostałe szkoły, które rywalizowały z nami o 3 miejsce, w ostatniej rundzie potraciły punkty, w wyniku czego w ostatecznym rozrachunku byliśmy jedyną drużyną z 9 punktami, co pozwoliło nam na zdobycie 3 miejsca! 
Nasi zawodnicy nie byli w pełni zadowoleni z miejsca jakie uzyskali, byli świadomi, że 2 miejsce, a co za tym idzie awans do Mistrzostw Wielkopolski, było w zasięgu ręki, jednak przez kilka pojedynczych błędów i niedokładności skończyliśmy na ostatnim miejscu podium. Mimo wszystko powinniśmy być dumni z postawy naszych zawodników, pokazali się z bardzo dobrej strony i serdecznie im gratulujemy!
Warto również wspomnieć o kapitanie naszej drużyny, grającemu na 2 szachownicy, Adamowi Dopierale, który pokazał się ze świetnej strony zdobywając 6,5! na 7 możliwych punktów. Tak niesamowity występ pozwolił mu na zdobycie nagrody indywidualnej, w postaci statuetki, za najlepszego zawodnika na II szachownicy w całym turnieju, za co również serdecznie gratulujemy!
 
Wyniki drużyny jak i poszczególnych zawodników możecie znaleźć pod tym linkiem: