Erasmus+ „From a dreamer to a leader”.

Od 12 do 16 listopada 2018 roku gościliśmy szkoły partnerskie z Litwy, Portugali, Rumuni i Włoch w ramach projekty Erasmus+ „Od marzyciela do lidera”.

Pierwszego dnia nasi goście poznawali tradycje i obyczaje naszego regionu,  między innymi kulturę Bambrów, którą przybliżyła pani Janina Walter. Goście mieli okazję zobaczyć również jak przygotowuje się postne danie kuchni wielkopolskiej „ pyry z gzikiem” i oczywiście skosztować tego specjału. Następnie uczestnicy rywalizowali w wieczorze gier oraz mieli okazję wziąć udział w fenomenalnej grze przeniesionej do świata rzeczywistego. Escape room przygotowali uczniowie czternastki pod okiem swoich nauczycieli. Ucieczka z pokoju tajemnic możliwa była jedynie po rozwikłaniu wszystkich zagadek i rebusów w określonym czasie, który biegł nieubłaganie.

Drugiego dni uczestnicy projektu zwiedzali Ostów Tumski, podziwiali Katedrę Poznańską oraz zwiedzali interaktywne centrum dziedzictwa Bramę Poznania ICHOT. Następnie poznawali historię miasta, jego legendy, obyczaje, kulturę i mieszkańców, w nietypowy sposób, rozwiązując zadania gry miejskiej przygotowanej przez nauczycieli czternastki.  Gra skończyła się w Rogalowym Muzeum Poznania, w którym wszyscy mogli poznać tajemnice związane z Rogalami Świętomarcińskimi. Młodież pod okiem Rogalowego Mistrza miała okazję wyrabiać rogale zgodnie z tradycyjną recepturą używając tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Ten smakowity pokaz okraszony gwarą poznańską skończył się oczywiście degustacją poznańskich specjałów.

Trzeciego dnia młodzież miała okazję zapoznać się z formą ruchu społeczno-gospodarczego, ze Spółdzielczością oraz miała okazję poznać Spółdzielnię Uczniowską „ Bejmy w tytce” działającą od tego roku w XIV LO. Uczestnicy projektu mieli okazję poznać platformę edukacyjną Moodle na przykładzie projektu „Od pomysłu do zysku” oraz możliwości bezpiecznej platformy współpracy TwinSpice w ramach programu eTwinning czyli europejskiej społeczności szkolnej. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach dotyczących umiejętności tworzenia dziennika elektronicznego czyli  bloga.

W ramach promowania wartości związanych z tolerancją i włączeniem społecznym uczestnicy projektu spotkali się z Bartkiem Bednarkiem prezesem Fundacji Masz Wielką Wartość, charytatywnej organizacji pozarządowej non profit, która ma za zadanie wspierać osoby dotknięte problemami społecznymi i marginalizacją. Działalność fundacji zakłada przełamywanie barier między pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi osobami.

Czwartek to dzień, którym młodzież miała okazję poznać okolice Poznania. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Lednicy. Gniezno  pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, miasto Świętego Wojciecha.

Ostatniego dnia odbył się Międzynarodowy Turniej Siatkówki oraz Igrzyska Erasmusowe, które dla gości przygotowali uczniowie czternastki. Pięć dni wypełnionych mnóstwem atrakcji minęło jak oka mgnienie. Z niecierpliwością czekamy kolejnych międzynarodowych spotkań.

7C7EB9C4-4CBD-43A1-AA10-C54A62470848

Więcej zdjęć w galerii.

Tekst przygotowała pani Monika Polus.